


PING Alta Distanza 40g Fairway Shaft w/ PING G430 Tip 504819
| Brand: | Ping |
| Model: | ALTA Distanza |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 8.5/10 |
| Condition Notes: | Great condition w/ a few small scuffs and nicks to the paint & graphics. The adapter & grip are in good shape. |
| Flex: | Senior |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 42.25 |
| Shaft Weight: | 40g |
| Kickpoint: | Low |
| Launch: | High |
| Spin: | High |
| Installed Length: | 43 |
| Tip Diameter: | .335" |
| Grip: | Golf Pride CP2 Pro |
| Grip Size: | Midsize |
| Adapter: | Ping Driver/Fairway G410, G425, G430 |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 504819 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Ping |
| Model: | ALTA Distanza |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 8.5/10 |
| Condition Notes: | Great condition w/ a few small scuffs and nicks to the paint & graphics. The adapter & grip are in good shape. |
| Flex: | Senior |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 42.25 |
| Shaft Weight: | 40g |
| Kickpoint: | Low |
| Launch: | High |
| Spin: | High |
| Installed Length: | 43 |
| Tip Diameter: | .335" |
| Grip: | Golf Pride CP2 Pro |
| Grip Size: | Midsize |
| Adapter: | Ping Driver/Fairway G410, G425, G430 |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 504819 |























