


Fujikura Ventus TR Red VeloCore 7 Stiff Fairway Shaft w/ TaylorMade Tip 504922
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus TR Velocore Red |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in good shape. |
| Flex: | Stiff |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 41.5" |
| Shaft Weight: | 77g |
| Kickpoint: | Mid |
| Launch: | Mid-High |
| Spin: | Low-Mid |
| Installed Length: | 42.25 |
| Torque: | 3.0° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Tipped 1.50" |
| Grip: | Golf Pride Tour Wrap |
| Grip Size: | Midsize |
| Adapter: | TaylorMade Driver/Fairway |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 504922 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus TR Velocore Red |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in good shape. |
| Flex: | Stiff |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 41.5" |
| Shaft Weight: | 77g |
| Kickpoint: | Mid |
| Launch: | Mid-High |
| Spin: | Low-Mid |
| Installed Length: | 42.25 |
| Torque: | 3.0° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Tipped 1.50" |
| Grip: | Golf Pride Tour Wrap |
| Grip Size: | Midsize |
| Adapter: | TaylorMade Driver/Fairway |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 504922 |























