


Fujikura Ventus Velocore + Black 7 X Driver Shaft w/ Callaway Tip 505619
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Black Velocore+ |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip look great. |
| Flex: | Extra Stiff |
| Shaft Grouping: | Driver Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 43.75" |
| Shaft Weight: | 75.5g |
| Kickpoint: | High |
| Launch: | High |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 45 |
| Torque: | 2.9° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Tipped .75" |
| Grip: | Golf Pride Tour Velvet |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | Callaway Driver |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 505619 |
Original: $239.99
-65%$239.99
$84.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Black Velocore+ |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip look great. |
| Flex: | Extra Stiff |
| Shaft Grouping: | Driver Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 43.75" |
| Shaft Weight: | 75.5g |
| Kickpoint: | High |
| Launch: | High |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 45 |
| Torque: | 2.9° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Tipped .75" |
| Grip: | Golf Pride Tour Velvet |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | Callaway Driver |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 505619 |























