


Fujikura Ventus VeloCore + Black 7 Stiff Fairway Shaft w/ TaylorMade Tip 505892
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Black Velocore+ |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Flex: | Stiff |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 41.5" |
| Shaft Weight: | 75g |
| Kickpoint: | High |
| Launch: | Low |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 42.25 |
| Torque: | 3.0° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Untipped |
| Grip: | Super Stroke |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | TaylorMade Driver/Fairway |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 505892 |
Original: $199.99
-65%$199.99
$70.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Black Velocore+ |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Flex: | Stiff |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 41.5" |
| Shaft Weight: | 75g |
| Kickpoint: | High |
| Launch: | Low |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 42.25 |
| Torque: | 3.0° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Untipped |
| Grip: | Super Stroke |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | TaylorMade Driver/Fairway |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 505892 |























