


Fujikura Ventus VeloCore + Black 6 Stiff Driver Shaft w/ PING G430 Tip #504660
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Black Velocore+ |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 8.5/10 |
| Condition Notes: | Great condition w/ a few light nicks & scuffs to the paint & graphics. The adapter & grip are in good shape. |
| Flex: | Stiff |
| Shaft Grouping: | Driver Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 44.5" |
| Shaft Weight: | 66g |
| Kickpoint: | High |
| Launch: | Low |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 45.5 |
| Torque: | 3.2° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Untipped |
| Grip: | Golf Pride Tour Wrap |
| Grip Size: | Midsize |
| Adapter: | Ping Driver/Fairway G410, G425, G430 |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 504660 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Black Velocore+ |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 8.5/10 |
| Condition Notes: | Great condition w/ a few light nicks & scuffs to the paint & graphics. The adapter & grip are in good shape. |
| Flex: | Stiff |
| Shaft Grouping: | Driver Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 44.5" |
| Shaft Weight: | 66g |
| Kickpoint: | High |
| Launch: | Low |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 45.5 |
| Torque: | 3.2° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Untipped |
| Grip: | Golf Pride Tour Wrap |
| Grip Size: | Midsize |
| Adapter: | Ping Driver/Fairway G410, G425, G430 |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 504660 |























