


Fujikura Ventus VeloCore + Red 7 X Driver Shaft w/ Cobra Tip #504719
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Red Velocore+ |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9.5/10 |
| Condition Notes: | Mint condition w/ no cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip look great. |
| Flex: | Extra Stiff |
| Shaft Grouping: | Driver Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 44.25" |
| Shaft Weight: | 78g |
| Kickpoint: | Low |
| Launch: | Mid-High |
| Spin: | Mid |
| Torque: | 3.0° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Untipped |
| Grip: | Golf Pride MCC |
| Grip Size: | Midsize |
| Adapter: | Cobra Driver/Fairway Future Fit 33 |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 504719 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Red Velocore+ |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9.5/10 |
| Condition Notes: | Mint condition w/ no cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip look great. |
| Flex: | Extra Stiff |
| Shaft Grouping: | Driver Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 44.25" |
| Shaft Weight: | 78g |
| Kickpoint: | Low |
| Launch: | Mid-High |
| Spin: | Mid |
| Torque: | 3.0° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Untipped |
| Grip: | Golf Pride MCC |
| Grip Size: | Midsize |
| Adapter: | Cobra Driver/Fairway Future Fit 33 |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 504719 |























