


Fujikura Ventus HB Blue VeloCore 8 X Hybrid Shaft w/ PING G430 Tip 504774
| Model: | Ventus Blue Velocore |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 8.5/10 |
| Condition Notes: | Great condition w/ a few small nicks & scuffs to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Flex: | Extra Stiff |
| Shaft Grouping: | Hybrid Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 39" |
| Shaft Weight: | 86g |
| Kickpoint: | Mid |
| Launch: | Mid |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 39.5 |
| Torque: | 2.2° |
| Tip Diameter: | .370" |
| Grip: | Golf Pride Tour Velvet Cord |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | Ping Hybrid G410, G425, G430, G440 |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 504774 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Model: | Ventus Blue Velocore |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 8.5/10 |
| Condition Notes: | Great condition w/ a few small nicks & scuffs to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Flex: | Extra Stiff |
| Shaft Grouping: | Hybrid Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 39" |
| Shaft Weight: | 86g |
| Kickpoint: | Mid |
| Launch: | Mid |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 39.5 |
| Torque: | 2.2° |
| Tip Diameter: | .370" |
| Grip: | Golf Pride Tour Velvet Cord |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | Ping Hybrid G410, G425, G430, G440 |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 504774 |























