


Fujikura Ventus Velocore + Black 5 Stiff Driver Shaft w/ TaylorMade Tip 505891
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Black Velocore+ |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9.5/10 |
| Condition Notes: | Mint condition w/ no cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Flex: | Stiff |
| Shaft Grouping: | Driver Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 44.25" |
| Shaft Weight: | 59.5g |
| Kickpoint: | High |
| Launch: | Low |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 45.5 |
| Torque: | 3.5° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Untipped |
| Grip: | Super Stroke |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | TaylorMade Driver/Fairway R9, R11, RBZ |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 505891 |
Original: $239.99
-65%$239.99
$84.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Black Velocore+ |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9.5/10 |
| Condition Notes: | Mint condition w/ no cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Flex: | Stiff |
| Shaft Grouping: | Driver Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 44.25" |
| Shaft Weight: | 59.5g |
| Kickpoint: | High |
| Launch: | Low |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 45.5 |
| Torque: | 3.5° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Untipped |
| Grip: | Super Stroke |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | TaylorMade Driver/Fairway R9, R11, RBZ |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 505891 |























