


Project X Denali Red 50 6.0 Stiff Flex Driver Shaft w/ Cobra Tip 501506
| Brand: | Project X |
| Model: | Denali Red |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in good shape. |
| Flex: | Stiff |
| Shaft Grouping: | Driver Shaft |
| Shaft Length: | 43.5" |
| Shaft Weight: | 50g |
| Kickpoint: | Low |
| Launch: | High |
| Spin: | High |
| Installed Length: | 44.75 |
| Torque: | 5.4° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Untipped |
| Grip: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | Callaway Driver |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 501506 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Project X |
| Model: | Denali Red |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in good shape. |
| Flex: | Stiff |
| Shaft Grouping: | Driver Shaft |
| Shaft Length: | 43.5" |
| Shaft Weight: | 50g |
| Kickpoint: | Low |
| Launch: | High |
| Spin: | High |
| Installed Length: | 44.75 |
| Torque: | 5.4° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Untipped |
| Grip: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | Callaway Driver |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 501506 |























