


Autoflex SF505 xx Fairway Shaft Pull Out .335" Tip 503749
| Brand: | Autoflex |
| Model: | SF505 |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Great condition w/ a few light scuffs and nicks to the paint & graphics. The tip is free of damage, and the grip is in decent shape. Rated for 110 - 120 mph clubhead speed. |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 41.5" |
| Shaft Weight: | 57g |
| Kickpoint: | Low-Mid |
| Launch: | Mid-High |
| Spin: | Low-Mid |
| Installed Length: | 42.5 |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Untipped |
| Grip: | Golf Pride Tour Velvet |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | None |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Tour Extra Stiff |
| SKU: | 503749 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Autoflex |
| Model: | SF505 |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Great condition w/ a few light scuffs and nicks to the paint & graphics. The tip is free of damage, and the grip is in decent shape. Rated for 110 - 120 mph clubhead speed. |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 41.5" |
| Shaft Weight: | 57g |
| Kickpoint: | Low-Mid |
| Launch: | Mid-High |
| Spin: | Low-Mid |
| Installed Length: | 42.5 |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Untipped |
| Grip: | Golf Pride Tour Velvet |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | None |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Tour Extra Stiff |
| SKU: | 503749 |























