


Fujikura Ventus Blue VeloCore 6 X Driver Shaft w/ PXG Tip 502714
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Blue Velocore |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 8.5/10 |
| Condition Notes: | Great condition w/ light cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Shaft Grouping: | Driver Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 43" |
| Shaft Weight: | 65g |
| Kickpoint: | Mid |
| Launch: | Mid |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 44.5 |
| Torque: | 3.1° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Untipped |
| Grip: | Golf Pride Z Grip Cord |
| Grip Size: | Midsize |
| Adapter: | PXG Driver/Fairway |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Extra Stiff |
| SKU: | 502714 |
Original: $175.99
-65%$175.99
$61.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Blue Velocore |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 8.5/10 |
| Condition Notes: | Great condition w/ light cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Shaft Grouping: | Driver Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 43" |
| Shaft Weight: | 65g |
| Kickpoint: | Mid |
| Launch: | Mid |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 44.5 |
| Torque: | 3.1° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Untipped |
| Grip: | Golf Pride Z Grip Cord |
| Grip Size: | Midsize |
| Adapter: | PXG Driver/Fairway |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Extra Stiff |
| SKU: | 502714 |























