


Fujikura Ventus Red VeloCore 6 X Fairway Shaft w/ PING G430 Tip 502920
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Red Velocore |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip look great. |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 42" |
| Shaft Weight: | 65g |
| Kickpoint: | Low |
| Launch: | Mid-High |
| Spin: | Mid |
| Installed Length: | 42.75 |
| Torque: | 3.2° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Tipped 1" |
| Grip: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | Ping Driver/Fairway G410, G425, G430 |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Stiff |
| SKU: | 502920 |
Original: $199.99
-65%$199.99
$70.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Red Velocore |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip look great. |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 42" |
| Shaft Weight: | 65g |
| Kickpoint: | Low |
| Launch: | Mid-High |
| Spin: | Mid |
| Installed Length: | 42.75 |
| Torque: | 3.2° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Tipped 1" |
| Grip: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | Ping Driver/Fairway G410, G425, G430 |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Stiff |
| SKU: | 502920 |























