


Fujikura Ventus Blue VeloCore 6 X Fairway Shaft Pull Out 503086
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Blue Velocore |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 8/10 |
| Condition Notes: | Good condition w/ some nicks & scuffs to the paint & graphics. The tip is free of damage, and the grip still has a few rounds left in it. |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 42" |
| Shaft Weight: | 65g |
| Kickpoint: | Mid |
| Launch: | Mid |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 43 |
| Torque: | 3.1° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Tipped 1" |
| Grip: | Golf Pride MCC |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | None |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Extra Stiff |
| SKU: | 503086 |
Original: $179.99
-65%$179.99
$63.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Blue Velocore |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 8/10 |
| Condition Notes: | Good condition w/ some nicks & scuffs to the paint & graphics. The tip is free of damage, and the grip still has a few rounds left in it. |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 42" |
| Shaft Weight: | 65g |
| Kickpoint: | Mid |
| Launch: | Mid |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 43 |
| Torque: | 3.1° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Tipped 1" |
| Grip: | Golf Pride MCC |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | None |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Extra Stiff |
| SKU: | 503086 |























