


Fujikura Ventus TR Blue VeloCore 6 X Fairway Shaft Pull Out 503085
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus TR Velocore Blue |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 8.5/10 |
| Condition Notes: | Great condition w/ some small nicks & scuffs to the paint 7 graphics. The tip is free of damage & the grip is in decent shape. |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 43" |
| Shaft Weight: | 68g |
| Kickpoint: | Mid |
| Launch: | Mid |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 43.75 |
| Torque: | 2.9° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Tipped .75" |
| Grip: | New Level |
| Grip Size: | Midsize |
| Adapter: | None |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Extra Stiff |
| SKU: | 503085 |
Original: $199.99
-65%$199.99
$70.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus TR Velocore Blue |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 8.5/10 |
| Condition Notes: | Great condition w/ some small nicks & scuffs to the paint 7 graphics. The tip is free of damage & the grip is in decent shape. |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 43" |
| Shaft Weight: | 68g |
| Kickpoint: | Mid |
| Launch: | Mid |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 43.75 |
| Torque: | 2.9° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Tipped .75" |
| Grip: | New Level |
| Grip Size: | Midsize |
| Adapter: | None |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Extra Stiff |
| SKU: | 503085 |























