


Fujikura Ventus TR Black 6 X VeloCore 6 X Fairway Shaft w/ PING G430 Tip 503187
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus TR Velocore Black |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 8.5/10 |
| Condition Notes: | Great condition w/ light cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in good shape. |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 42.75" |
| Shaft Weight: | 70g |
| Kickpoint: | High |
| Launch: | Low |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 43.5 |
| Torque: | 2.9° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Tipped .50" |
| Grip: | Lamkin |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | Ping Driver/Fairway G410, G425, G430 |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Extra Stiff |
| SKU: | 503187 |
Original: $219.99
-65%$219.99
$77.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus TR Velocore Black |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 8.5/10 |
| Condition Notes: | Great condition w/ light cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in good shape. |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 42.75" |
| Shaft Weight: | 70g |
| Kickpoint: | High |
| Launch: | Low |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 43.5 |
| Torque: | 2.9° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Tipped .50" |
| Grip: | Lamkin |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | Ping Driver/Fairway G410, G425, G430 |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Extra Stiff |
| SKU: | 503187 |























