


Fujikura Ventus Blue VeloCore + 6 Regular Fairway Shaft w/ Callaway Tip 503201
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Blue Velocore+ |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. The Opti-Fit 4 only works with Quantum Fairway woods. |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 42.25" |
| Shaft Weight: | 65g |
| Kickpoint: | Mid |
| Launch: | Mid |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 43 |
| Torque: | 3.4° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Untipped |
| Grip: | Golf Pride CP2 Wrap |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | Callaway Opti Fit 4 Fairway |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Regular |
| SKU: | 503201 |
Original: $249.99
-65%$249.99
$87.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Blue Velocore+ |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. The Opti-Fit 4 only works with Quantum Fairway woods. |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 42.25" |
| Shaft Weight: | 65g |
| Kickpoint: | Mid |
| Launch: | Mid |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 43 |
| Torque: | 3.4° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Untipped |
| Grip: | Golf Pride CP2 Wrap |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | Callaway Opti Fit 4 Fairway |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Regular |
| SKU: | 503201 |























