


Fujikura Ventus VeloCore + Red 5 Stiff Fairway Shaft w/ TaylorMade Tip 503358
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Red Velocore+ |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 41.5" |
| Shaft Weight: | 59.5g |
| Kickpoint: | Low |
| Launch: | Mid-High |
| Spin: | Mid |
| Torque: | 3.4° |
| Trim: | Tipped 1" |
| Grip: | Golf Pride Tour Wrap |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | TaylorMade Driver/Fairway |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Stiff |
| SKU: | 503358 |
Original: $249.99
-65%$249.99
$87.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Red Velocore+ |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 41.5" |
| Shaft Weight: | 59.5g |
| Kickpoint: | Low |
| Launch: | Mid-High |
| Spin: | Mid |
| Torque: | 3.4° |
| Trim: | Tipped 1" |
| Grip: | Golf Pride Tour Wrap |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | TaylorMade Driver/Fairway |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Stiff |
| SKU: | 503358 |























