


Fujikura Ventus Red VeloCore + 5 Regular Driver Shaft w/ Callaway Tip 500269
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Red Velocore+ |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Shaft Grouping: | Driver Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 44.75" |
| Shaft Weight: | 59.5g |
| Kickpoint: | Low |
| Launch: | Mid-High |
| Spin: | Mid |
| Installed Length: | 46 |
| Torque: | 3.6° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Untipped |
| Grip: | Golf Pride MCC Align |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | Callaway Driver |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Regular |
| SKU: | 500269 |
Original: $279.99
-65%$279.99
$98.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Red Velocore+ |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Shaft Grouping: | Driver Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 44.75" |
| Shaft Weight: | 59.5g |
| Kickpoint: | Low |
| Launch: | Mid-High |
| Spin: | Mid |
| Installed Length: | 46 |
| Torque: | 3.6° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Untipped |
| Grip: | Golf Pride MCC Align |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | Callaway Driver |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Regular |
| SKU: | 500269 |























