


Fujikura Ventus VeloCore + White 4 Stiff Fairway Shaft w/ Titleist Tip 503350
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus White Velocore+ |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 40.25" |
| Shaft Weight: | 49.5g |
| Kickpoint: | Low |
| Launch: | High |
| Spin: | Mid-High |
| Installed Length: | 41 |
| Torque: | 5.0° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Tipped 1" |
| Grip: | Golf Pride Tour Wrap |
| Grip Size: | Midsize |
| Adapter: | Titleist Fairway |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Stiff |
| SKU: | 503350 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus White Velocore+ |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 40.25" |
| Shaft Weight: | 49.5g |
| Kickpoint: | Low |
| Launch: | High |
| Spin: | Mid-High |
| Installed Length: | 41 |
| Torque: | 5.0° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Tipped 1" |
| Grip: | Golf Pride Tour Wrap |
| Grip Size: | Midsize |
| Adapter: | Titleist Fairway |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Stiff |
| SKU: | 503350 |























