


Fujikura Ventus Black VeloCore + 6 X Driver Shaft w/ PING G440 Tip 503186
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Black Velocore+ |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Shaft Grouping: | Driver Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 43.75" |
| Shaft Weight: | 66.5g |
| Kickpoint: | High |
| Launch: | Low |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 44.75 |
| Torque: | 3.0° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Untipped |
| Grip: | Lamkin Crossline Cord |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | Ping Driver/Fairway G440 |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Extra Stiff |
| SKU: | 503186 |
Original: $279.99
-65%$279.99
$98.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Black Velocore+ |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Shaft Grouping: | Driver Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 43.75" |
| Shaft Weight: | 66.5g |
| Kickpoint: | High |
| Launch: | Low |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 44.75 |
| Torque: | 3.0° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Untipped |
| Grip: | Lamkin Crossline Cord |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | Ping Driver/Fairway G440 |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Extra Stiff |
| SKU: | 503186 |























