


Graphite Design Tour AD XC 7 X Flex Fairway Shaft w/ PXG Tip #501943
| Brand: | Graphite Design |
| Model: | Tour AD XC |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Flex: | Extra Stiff |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 42.25" |
| Shaft Weight: | 75g |
| Kickpoint: | Mid-High |
| Launch: | Low-Mid |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 43 |
| Torque: | 3.0° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | 3" |
| Grip: | PXG |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | PXG Driver/Fairway |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 501943 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Graphite Design |
| Model: | Tour AD XC |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Flex: | Extra Stiff |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 42.25" |
| Shaft Weight: | 75g |
| Kickpoint: | Mid-High |
| Launch: | Low-Mid |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 43 |
| Torque: | 3.0° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | 3" |
| Grip: | PXG |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | PXG Driver/Fairway |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 501943 |























