


Newton Motion Shaft 3 Dot Regular Flex Driver Shaft w/ PING G440 Tip 501508
| Brand: | Newton Motion |
| Model: | Motion |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the pant & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Flex: | Regular |
| Shaft Grouping: | Driver Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 44.75" |
| Shaft Weight: | 63g |
| Kickpoint: | Mid |
| Launch: | Mid-High |
| Spin: | Mid |
| Installed Length: | 45.75 |
| Torque: | 4.5° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Grip: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | Ping Driver/Fairway G440 |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 501508 |
Original: $199.99
-65%$199.99
$70.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Newton Motion |
| Model: | Motion |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the pant & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Flex: | Regular |
| Shaft Grouping: | Driver Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 44.75" |
| Shaft Weight: | 63g |
| Kickpoint: | Mid |
| Launch: | Mid-High |
| Spin: | Mid |
| Installed Length: | 45.75 |
| Torque: | 4.5° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Grip: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | Ping Driver/Fairway G440 |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 501508 |























