


PING G440 Alta CB Blue 50 SR Senior Flex Driver Shaft w/ PING G440 Tip 500261
| Brand: | Ping |
| Model: | ALTA CB Blue |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Flex: | Senior |
| Shaft Grouping: | Driver Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 44.25 |
| Shaft Weight: | 50g |
| Kickpoint: | Mid |
| Launch: | Mid |
| Spin: | Mid |
| Installed Length: | 45.25 |
| Tip Diameter: | .335" |
| Grip: | Golf Pride Tour Vevlet 360 |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | Ping Driver/Fairway G440 |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 500261 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Ping |
| Model: | ALTA CB Blue |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 9/10 |
| Condition Notes: | Excellent condition w/ minimal cosmetic wear to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Flex: | Senior |
| Shaft Grouping: | Driver Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 44.25 |
| Shaft Weight: | 50g |
| Kickpoint: | Mid |
| Launch: | Mid |
| Spin: | Mid |
| Installed Length: | 45.25 |
| Tip Diameter: | .335" |
| Grip: | Golf Pride Tour Vevlet 360 |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | Ping Driver/Fairway G440 |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 500261 |























