


PING G410 Alta CB 55 Regular Fairway Shaft w/ TaylorMade Tip 500932
| Brand: | Ping |
| Model: | ALTA CB Red |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 7/10 |
| Condition Notes: | Average condition with some light scarring and blemishes to the paint & graphics. The adapter has some light wear but works fine, & the grip looks new. |
| Flex: | Regular |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 42.25" |
| Shaft Weight: | 65g |
| Kickpoint: | Mid |
| Launch: | Mid |
| Spin: | Mid |
| Installed Length: | 43 |
| Tip Diameter: | .335" |
| Grip: | Super Stroke |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | TaylorMade Driver/Fairway |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 500932 |
Original: $47.99
-65%$47.99
$16.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Ping |
| Model: | ALTA CB Red |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 7/10 |
| Condition Notes: | Average condition with some light scarring and blemishes to the paint & graphics. The adapter has some light wear but works fine, & the grip looks new. |
| Flex: | Regular |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 42.25" |
| Shaft Weight: | 65g |
| Kickpoint: | Mid |
| Launch: | Mid |
| Spin: | Mid |
| Installed Length: | 43 |
| Tip Diameter: | .335" |
| Grip: | Super Stroke |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | TaylorMade Driver/Fairway |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 500932 |























